Nowe pokolenie pracowników, to nowe trudności technologiczne

Wyż demograficzny lat 80 jest bardziej wymagający niż reszta pracowników.

Różnice pokoleniowe w firmach są zazwyczaj duże. Firmy opierają swoją działania na doświadczonych pracownikach, jednak napływ młodych sił jest jak najbardziej potrzebny, co stwarza pewne różnice. Młodzi pracownicy coraz częściej rozumieją politykę prowadzenia firmy, coraz częściej również chcą mieć wpływ na używane technologie przez firmę. Młodzi często uważają że to ich technologia jest o wiele lepsza nią ta, która obecnie ma miejsce w firmie.

Takie czasy nastały w polskich przedsiębiorstwach, że coraz częściej młode osoby zajmują stanowiska menedżerskie, i to one chcą mieć duży wpływ na kształtowanie i wizję przedsiębiorstwa. To nie jedyne problemy z najmłodszymi w firmie. Wiele firm zatrudniających tak młode osoby skarży się, że wiele z nich ma problemy z prawidłowym pisaniem oraz nie umie prawidłowo zachować się w miejscu pracy. Kolejnym problemem jest swobodna komunikacja pomiędzy pracownikami jednej firmy, nie mówić już o komunikacji z klientem.

Młode pokolenie ma również wysokie mniemanie, czego przykładem jest częste podania o podwyżkę, czy chęć częstych awansów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *